Czas seksualności, jak nadążyć za zmianami

Ciało kobiety oraz bodźce działające na nią zmieniają się z wiekiem... A czasem nawet z tygodnia na tydzień. Ekspert w dziedzinie seksu, Alix Fox, tłumaczy w jaki sposób.

Nie jesteś posągiem. Nie jesteś z kamienia. Twoje ciało to wspaniała, fascynująca, skomplikowana i intrygująca żyjąca maszyna, która nieustannie się zmienia, wzrasta i rozwija. Jej samopoczucie i reakcje zależą od miliona współzależnych czynników.

Logiczne zatem jest, że to, co Cię podnieca również się zmienia. Przyjemności w łóżku lub to, co doprowadza Cię do orgazmu może ulec zmianom w ciągu całego życia, czasem nawet z dnia na dzień.

Dlatego należy eksperymentować, próbować nowości, mieć samoświadomość, a swoje ciało oraz seksualne przyjemności traktować jako materiał do ciągłego odkrywania.

Poniżej wymieniamy część czynników, które mogą mieć wpływ na potrzeby oraz reakcje seksualne. Należy je poznać, aby mieć świadomość, w jaki sposób mogą one wpłynąć na ciebie.

Cykl menstruacyjny

Wiele badań wykazało, że potencja seksualna kobiet wzrasta podczas owulacji, kiedy poziom estrogenu jest najwyższy. Spodziewaj się, że mniej więcej w połowie cyklu pomiędzy menstruacjami możesz być bardziej chętna do kontaktów intymnych. Niektóre kobiety w tym okresie również częściej lub intensywniej przeżywają orgazm. Może spodobać Ci się pomysł prowadzenia pamiętnika, zapisywania codziennych spostrzeżeń, aby zrozumieć ( i maksymalnie wykorzystać) co sprawia Ci największą przyjemność

Po owulacji poziom estrogenu spada. Hormon ten pełni wiele funkcji w organizmie, między innymi wpływa na nawilżenie tkanek w waginie. W tym czasie możesz zauważyć mniej naturalnej wydzieliny, a w pochwie będzie bardziej sucho. Kilka kropelek żelu intymnego , np. Durex Play Nawilżający, nawilży te części, a ruch będzie sprawiał więcej przyjemności podczas seksu i masturbacji.

Tuż przed miesiączką objawy PMS mogą skutecznie zniechęcić do wszystkiego, co choć trochę powiązane jest ze sprawami „tylko dla dorosłych”. Jednak niektóre kobiety twierdzą, że napuchnięcie genitaliów oraz okolic miednicy przed dojściem sprawia, że są jeszcze bardziej nakręcone: czują się bardziej „wypełnione” i cudownie wrażliwe nawet na najdelikatniejszy dotyk.

Orgazm w trakcie menstruacji pomaga ulżyć bólom w podbrzuszu. Podczas szczytowania organizm wytwarza trzy substancje szczęścia, endorfiny, oksytocynę i dopaminę, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi. W czasie orgazmu macica kurczy się, co wzmaga szybsze wydalanie krwi oraz nabłonka macicy , a w konsekwencji menstruacja może być krótsza. Sprytnie!

Prezerwatywy Durex pomagają utrzymać większą higienę podczas miesiączki oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Ryzyko infekcji jest wówczas wyższe, ponieważ szyjka macicy otwiera się bardziej. Przydatny będzie zapas prezerwatyw przy łóżku. Możesz je również nakładać na gadżety erotyczne tak samo, jak na penisy. Nie tylko ułatwiają utrzymać porządek podczas i po łóżkowym szaleństwie , ale są też dodatkowymi umilaczami. Przykładowo dzięki Durex Intense Twój najlepszy wibrujący przyjaciel może zyskać dodatkowego kopa: prezerwatywy są prążkowane z okrągłymi wypustkami oraz pokryte stymulującym żelem, który sprawi, że nie przestaniesz odczuwać przyjemności dzięki kombinacji poczucia chłodu, ciepła i łaskotania. Nałóż prezerwatywę na wibrator, a zyskasz oszałamiające, wielozmysłowe doświadczenie.

Stres

Podenerwowanie szybko sprawi, że będziesz miała ochotę zwinąć się w kulkę i schować pod kołdrą, a już na pewno nie przewracać się gwałtownie w pościeli.

Gdy jesteś zmartwiona oraz napięta, system nerwowy wydziela potoki hormonów nerwowych, łącznie z adrenaliną i kortyzolem. Ich zadaniem jest przygotowanie organizmu na niespodziewaną walkę z powodem Twoich zmartwień. Jest to mechanizm obronny, jednak w dzisiejszych czasach nie zawsze okazuje się on tak pomocny, jak chciała matka natura. Twoje libido może na tym z pewnością stracić: hormony nerwowe znacząco zmniejszają produkcję hormonów seksu. Dla Twojego organizmu w tym momencie ważniejsza jest walka z niebezpieczeństwem, niż zadania prokreacyjne. Poza tym, mają one wpływ na metabolizm, przez co możesz czuć się ociężała i śpiąca.

Oprócz wymienionych skutków chemicznych, stres jest też ogromnym czynnikiem rozpraszającym, utrudniając zorganizowanie miejsca w głowie na myśli o seksie oraz zrelaksowanie się na tyle, aby czerpać z tego przyjemność. Napięcie psychiczne wywołuje napięcie fizyczne oraz napięcie mięśni, przez co penetracja może być bolesna, co jeszcze bardziej wzmaga zdenerwowanie.

Jeśli mimo wszystko uda Ci się doświadczyć przyjemnej zmysłowej sesji, seks może znacząco przyczynić się do rozładowania stresu poprzez wyzwolenie endorfin, które poprawią nastrój. Przejdź się z partnerem na spacer na świeżym powietrzu, obejrzyj program telewizyjny, który zawsze Cię rozśmiesza, zorganizujcie sobie sesje masażu lub weźcie wspólną kąpiel, aby się zrelaksować zanim rozpoczniecie.

Trzydziestolatki

Czy słyszałaś, że trzydziestolatkom może być łatwiej doświadczyć orgazmów poprzez stymulację punktu G? Około 30 roku życia całkowita produkcja estrogenu w organizmie zaczyna spadać, co ma wiele efektów. Jednym z nich jest fakt, że ścianki waginy stają się lekko cieńsze. To sprawia, że obszar punktu G może być bardziej odsłonięty, wrażliwy i łatwiejszy do stymulacji. Podsumowując, istnieją również zalety starzenia się!

Ciąża

Dopóki lekarz daje zielone światło, nie ma nic złego w małym „co nieco”, gdy już co nieco rośnie w brzuszku. Doświadczenia kobiet dotyczące odczuwania w tym pełnym zmian okresie są bardzo różne: poranne mdłości oraz bóle są raczej normalne, jednak wiele przyszłych mam zgłasza bardzo wysoki poziom pożądania, wynikający z szalejących hormonów, a bardziej wrażliwe piersi oraz szybszy przepływ krwi do okolic intymnych może skutkować niesamowicie intensywnymi doznaniami.

Okres po porodzie

Młodym mamom radzi się, aby wstrzymały się od seksu przez co najmniej sześć tygodni od porodu. Czas potrzebny na dojście do siebie jest u każdej kobiety inny, w zależności od przebiegu oraz rodzaju porodu (naturalny czy cięcie cesarskie). Zamartwianie się o ból lub „wyglądanie i czucie się dziwnie w tych miejscach” jest absolutnym standardem. Delikatne, samodzielne sprawdzenie samej siebie przed seksem z partnerem może Cię uspokoić, tak samo jak świadomość, że „inne” nie znaczy „gorsze”. Ćwiczenia Kegla wzmacniają rozciągnięte mięśnie waginy, a stosowanie nawilżenia (np. żelu Durex Play Nawilżającego lub żelu intymnego Durex KY) ) jest konieczne, szczególnie, jeśli karmisz piersią, które obniża poziom estrogenu, czego efektem może być suchość.

Jednak pamiętaj: najlepszym nawilżaczem jest rozmowa! Mężczyźni również mogą obawiać się zadania bólu w czasie seksu z ukochaną po porodzie. Daj mu wskazówki, co jest dla Ciebie przyjemne, aby Wasz seks był przyjemniejszy

Menopauza

Niestety, ze względu na kulturowe tematy tabu, o menopauzie słyszymy tylko o negatywnych jej aspektach takich jak uderzenia gorąca, bezsenność oraz huśtawki nastrojów. Rzadko ktoś wspomina o wpływie tej „zmiany” na życie seksualne.

Prawdą natomiast jest fakt, że aktywność seksualna może niwelować wiele zmian zdrowotnych u kobiet po menopauzie. Poprzez wzmożony dopływ krwi do miejsc intymnych, tonowanie mięśni dna miednicy oraz utrzymanie elastyczności skóry w waginie.

Terapia hormonalna, długotrwale działające żele intymne do pochwy mogą pomóc na takie problemy jak spadek naturalnej elastyczności oraz nawilżenia waginy. A oczywistą korzyścią jest brak problemów wiążących się z menstruacją ! Z nowymi partnerami, mimo że ciąża już nie jest możliwa, zawsze używaj prezerwatyw, takich jak Durex Real Feel czy Durex Invisible Extra Lubricated, chyba że oboje przeszliście badania na choroby weneryczne.

Leki

Niektóre leki mogą wywoływać skutki uboczne wpływające na życie seksualne. Na przykład niektóre leki na alergię mogą wysuszać pochwę. Przez niektóre antydepresanty możesz mieć trudności ze szczytowaniem. A niektóre pigułki antykoncepcyjne (o ironio!) obniżają libido oraz redukują uczucie pożądania. Jeśli rodzą się w tym momencie pytania lub wątpliwości o wpływie leków na kondycję w łóżku, omów je bezpośrednio z lekarzem****.

*Bullivant SB1, Sellergren SA, Stern K, Spencer NA, Jacob S, Mennella JA, McClintock MK. “Women's sexual experience during the menstrual cycle: identification of the sexual phase by noninvasive measurement of luteinizing hormone.” J Sex Res. 2004 Feb;41(1):82-93. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15216427

Pillsworth EG1, Haselton MG, Buss DM. “Ovulatory shifts in female sexual desire.” J Sex Res. 2004 Feb;41(1):55-65. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15216424

**http://abcnews.go.com/Health/Wellness/hidden-health-benefits-sex/story?id=16278890 "When a woman orgasms, her uterus contracts and, in the process, rids the body of cramp-causing compounds," explains Meston. The increased number of uterine contractions can also help expel blood and tissue more quickly, helping to end your period faster, she adds. Cindy M. Meston, Ph.D., is director of the Sexual Psychophysiology Laboratory at the University of Texas at Austin and coauthor of Why Women Have Sex. http://labs.la.utexas.edu/mestonlab/cindy-meston-ph-d/

***http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/postnatal-check.aspx

**** "Over-the-counter cold and allergy formulas contain antihistamines that dry out the mucus membranes in your nose, as well as your vagina," says Alyssa Dweck, an ob-gyn in Westchester, New York, and co-author of V Is for Vagina. https://www.amazon.com/Vagina-Guide-Periods-Piercings-Pleasures/dp/1612430155?tag=cosmopolitan_auto-append-20&ascsubtag=cosmo.article.56619 Anti-depressants: http://www.mdedge.com/currentpsychiatry/article/64123/depression/how-do-ssris-cause-sexual-dysfunction

Alix Fox

Alix Fox jest wielokrotnie nagradzaną dziennikarką, prezenterką oraz edukatorką w dziedzinie seksu. Prezentuje artykuły na temat seksu, pt. „Close Encounters” dla wydawnictwa The Guardian, gościnnie redaguje rubrykę porad erotycznych w programie The Modern Mann oraz jest ekspertem ds. seksu i związków dla marki Durex. Teksty Alix można znaleźć w wydawnictwach takich jak: „Marie Claire”, „Glamour”, „Cosmo”, „LOOK”, „Time Out”, „Vogue”, „The Independent” oraz wielu innych. Ponadto często współpracuje z organizacją charytatywną Brook zajmującą się zdrowiem seksualnym. Alix głęboko wierzy w otwartą, szczerą rozmowę na temat seksu oraz wyraża przekonanie, że każdy powinien mieć nieograniczony dostęp do rzetelnych informacji, które pomogą odkryć własną wyzwoloną, zdrową i szczęśliwą stronę seksualną.

Podobne wpisy