Udany seks - zaskakujące fakty o naszym ciele

Co się dzieje?

Doświadczenia seksualne można podzielić na kilka następujących po sobie faz: ekscytacji, plateau, orgazmu i odprężenia. Granice pomiędzy poszczególnymi fazami są płynne. Jest to ciągły proces, który jest przeżywany odmiennie przez kobiety i mężczyzn. Z zasady mężczyźni potrzebują mniej czasu, aby osiągnąć orgazm, podczas gdy u kobiet może to trwać kilkanaście minut. Ale to nie wszystko…

Faza pierwsza

Faza ekscytacji to czas, kiedy ma miejsce pierwsza stymulacja o charakterze erotycznym, a napięcie stopniowo rośnie. Ten etap może trwać zarówno kilka minut, jak i wiele godzin. Zwiększa się napięcie mięśni, serce bije szybciej niż zwykle, a oddech przyspiesza. Penis znajduje się w stanie erekcji, a pochwa staje się wilgotna, rozszerza się i wydłuża. Pobudzone są wszystkie narządy płciowe, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Faza druga

Zmiany, które zachodzą w Twoim ciele utrzymują się także w fazie plateau. Nazwa tej fazy sugeruje stabilizację doznań na pewnym stałym poziomie. Może to wydawać się nudne, ale tak nie jest. Zarówno mięśnie całego ciała, jak i penis i łechtaczka stają się coraz bardziej napięte. Jądra stają się bardziej nabrzmiałe, podobnie jak wagina, która delikatnie zmienia swój kolor. Zwiększa się także tempo oddechu, pracy serca i napięcie mięśni. Kulminacja napięcia jest już nieunikniona!

Faza trzecia

Orgazm jest oczywiście kulminacją całego cyklu, a jednocześnie jego najkrótszą fazą. Najczęściej trwa tylko kilka sekund. Pojawiają się niekontrolowane skurcze mięśni i następuje rozładowanie napięcia seksualnego. Silne skurcze mięśni penisa prowadzą do wytrysku. U kobiet następują rytmiczne skurcze mięśni pochwy, które pojawiają się średnio co 8/10 sekundy.

Faza czwarta

W fazie odprężenia ciało wraca do swojego normalnego rytmu. Wszystkie narządy powracają do swoich zwykłych rozmiarów. Ten proces zachodzi wolniej w przypadku kobiet. Dlatego ponowna stymulacja może doprowadzić u nich do wielokrotnych orgazmów. Mężczyźni natomiast potrzebują czasu, zanim będą mogli doświadczyć kolejnego orgazmu. Jest on nazywany okresem refrakcji. Fazie odprężenia towarzyszy poczucie ulgi i spełnienia, nawet jeśli jesteśmy trochę zmęczeni.

Proces czy cykl?

Opisany powyżej podział aktu seksualnego na fazy jest uproszczonym schematem niezwykle bogatego doświadczenia. Oczywiście w niektórych przypadkach wymienione fazy następują po sobie dokładnie w opisany sposób, jednak często doznania są o wiele bardziej złożone, szczególnie w przypadku kobiet. Badania przeprowadzone w latach 90 XXw. wykazały, że dla kobiet pożądanie nie jest główną motywacją seksu, a raczej jego skutkiem. Oznacza to, że wiele kobiet nie czuje pożądania przed stosunkiem (a na pewno nie w przypadku każdego zbliżenia). Uprawiają one seks, aby poczuć się bezpiecznie w ramionach partnera, a także ze względu na następujące po zbliżeniu poczucie spełnienia.

Wiedza to podstawa

Świadomość tego, w której fazie znajduje się Twój mężczyzna i kiedy nastąpi przejście do kolejnego etapu daje możliwość zapewnienia mu jak najpełniejszych doznań. Mężczyźni natomiast powinni pamiętać o tym, że powody, dla których kobiety decydują się na seks mogą być różne od ich motywacji. Dlatego zmysłowe zbliżenie z elementami masażu i stopniowe budowanie napięcia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Poznaj reakcje i emocje Twojego partnera dla maksymalnej rozkoszy dla Was obojga!

Podobne wpisy