Orgazmologia

Dr Adam Kay

Czy wiesz, czym jest orgazm? To nie jest wcale takie głupie pytanie – niewiele osób zna szczegóły o tym, co właściwie dzieje się w organizmie podczas orgazmu. Szczerze mówiąc, również my, lekarze, odkryliśmy stronę naukową tego zjawiska całkiem niedawno.

Co ciekawe, 99% całego procesu przeżywania orgazmu dzieje się w mózgu, który jest podstawowym organem seksualnym w całym ciele. Oznacza to, że możliwe jest przeżycie orgazmu bez jakiejkolwiek fizycznej stymulacji. Następnym razem, gdy zobaczysz koleżankę wyglądającą przez okno i sprawiającą wrażenie raczej nieobecnej, miej to na uwadze. Może właśnie tego doświadczać.

Podczas uniesień seksualnych rozpala się układ limbiczny (odpowiedzialny za uczucia i emocje), natomiast w pewnym stopniu blokuje się kora przedczołowa (która odpowiada za nudne, racjonalne myślenie). Kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego orgazm przychodzi później, jeśli nagle przypomnisz sobie, że dziś zabierają śmieci z kontenerów? To za sprawą zbyt aktywnej kory przedczołowej. A jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób odkryto, które części mózgu aktywują się podczas orgazmu... To pewnie zgadłaś – kilka kobiet umieszczono wewnątrz urządzeń do rezonansu magnetycznego i doprowadzono je do orgazmu. Kto twierdził, że badania medyczne są nudne?

Kolejną częścią mózgu, która wykazuje aktywność chwilę przed orgazmem jest wyspa. Ta część mózgu blokuje uczucie bólu. Dlatego granice wytrzymałości na ból są dużo większe podczas seksu. Tłumaczy to również, dlaczego ludzie potrafią znieść więcej podczas sesji sadomasochistycznych niż w jakiejkolwiek innej sytuacji. Oznacza to także, że ból głowy nie jest żadną wymówką – seks może raczej pomóc... Móżdżek też jest w stanie gotowości, czego efektem jest niewielka aktywacja mięśni, co wyjaśnia te dziwne skurcze stóp, które możesz odczuwać, kiedy dochodzisz, no i... tę zabawnie wykrzywioną twarz.

Następnie, w punkcie kulminacyjnym, główną rolę odgrywają podwzgórze oraz jądro półleżące, które synchronizują dobrze znane części orgazmu – rytmiczne skurcze mięśni w miejscach intymnych. Nie tylko w pochwie są skurcze – występują w całej miednicy: w mięśniach macicy oraz w każdym pojedynczym mięśniu, który się tam znajduje. Niestety nie można tego zaliczyć do szczególnie skutecznych ćwiczeń – podczas samego orgazmu spalamy tylko około pięciu kalorii (choć w energicznej grze wstępnej można spalić o wiele więcej).

Z mózgu wysyłanych jest wiele innych sygnałów, co sprawia, że źrenice się rozszerzają, oddech przyspiesza, serce wali, sutki stają się wrażliwe, a struny głosowe obkurczają się – co wyjaśnia zachrypnięty głos po stosunku seksualnym.

Następnie mózg zalewa dopamina, dzięki której czujesz się niesamowicie. To ona podpowiada ośrodkowi przyjemności w mózgu, że szczytowanie jest czynnością, którą należy powtarzać. Dokładnie taki sam mechanizm działa podczas jedzenia czekolady lub gdy otrzymujemy nagrodę w pracy. Dzięki, dopamino!

Innym ważnym neuroprzekaźnikiem wydzielanym z mózgu po orgazmie jest oksytocyna – uwalniana przez przysadkę mózgową sprawia, że czujemy się spokojnie i błogo. Razem z prolaktyną jest główną przyczyną naszej senności. Dlatego dobry orgazm pomagają na mocny sen. Dobranoc!

Dr Adam Kay

Dr Adam Kay zdobył kwalifikacje lekarskie w 2004 roku. Od tego czasu pracuje jako specjalista położnik oraz specjalista w dziedzinie zdrowia kobiecego i zdrowia seksualnego. Jest autorem najpopularniejszego podręcznika medycznego „Rapid Obstetrics and Gynaecology” (z zakresu położnictwa i ginekologii), a jego teksty na tematy zdrowotne są wydawane w brytyjskiej wersji „Cosmopolitan”. Ponadto jest jednym z najbardziej rozchwytywanych redaktorów scenariuszy komedii telewizyjnych w całej Wielkiej Brytanii.

Podobne wpisy