Miłość jak narkotyk- kilka faktów o oksytocynie

Odkryj oksytocynę – hormon miłości i przekonaj się, że miłość zwiększa apetyt na seks, a seks zwiększa apetyt na miłość.

Czym jest oksytocyna?

Cały czas odkrywamy nowe właściwości oksytocyny. Wyniki badań nad tym hormonem nieustannie zaskakują i intrygują. Wiemy na pewno, że ten hormon – zwany hormonem miłości lub przywiązania – produkowany jest w podwzgórzu, a następnie trafia do przysadki mózgowej i na końcu do krwiobiegu. Oksytocyna jest również neuroprzekaźnikiem – jej receptory znajdują się komórkach całego naszego ciała. Zazwyczaj podczas stresujących doświadczeń, jak i w sytuacjach społecznych poziom tych hormonów wzrasta. Dzieje się tak również w czasie porodu i stymulacji sutków, przez co oksytocyna odgrywa ważną rolę podczas karmienia piersią. Badania dowodzą, że ten hormon pomaga również w zwalczaniu różnych dolegliwości o podłożu psychologicznym, takich jak na przykład depresja, uzależnienia, autyzm i anoreksja.

Jaką rolę odgrywa oksytocyna?

Mózg wytwarza oksytocynę także podczas fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Ponadto niektóre produkty żywieniowe, zwłaszcza te zawierające fitoestrogeny (jak na przykład jabłka, imbir, śliwki, pszenica, pomidory, ciecierzyca, czosnek, oregano, jajka, banany i papryka) mogą również wpłynąć na wydzielanie się tego hormonu. Wraz z tym wzrasta w nas chęć udzielania wsparcia innym, empatia i współczucie. Oksytocyna jest bardzo istotnym związkiem chemicznym w naszym organizmie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie stworzyć relację opartą na wzajemnym zaufaniu, co jest niezbędne w budowaniu związku.

Oksytocyna a udany seks

Oksytocyna pomaga w stworzeniu pożądania pomiędzy partnerami, w tym w utrzymaniu erekcji przez mężczyznę. Mieszanka poszczególnych związków chemicznych (a w tym także oksytocyny) wytwarzana jest w organizmie mężczyzny podczas wytrysku. Te związki są w stanie pogłębić więź pomiędzy partnerami i zbliżyć ich do siebie nawzajem. Poziom oksytocyny, wraz z dopaminą i norepinefryną jest bardzo wysoki u ludzi w stałych związkach. To właśnie ten hormon sprawia, że po seksie czujecie się sobie dużo bliżsi. Czas spędzony razem po seksie może być równie ważny jak to, co dzieje się przed. Mówi się, że kobiety, które szczytują mają podwyższony poziom oksytocyny w organizmie, przez co są bardziej ufne i szybciej się przywiązują. Silna potrzeba podzielenia się swoimi emocjami z partnerem tuż po seksie jest również spowodowana wydzielaniem się tego hormonu. Warto pamiętać, że oksytocyna utrzymuje się w organizmie przez około trzy minuty, ale skutki jej działania mogą być odczuwalne nawet przez trzech godziny. Zatem poranny seks to doskonały początek udanego dnia!

Podobne wpisy