Seks po ślubie

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się myśleć, jak wygląda seks po ślubie?

Dr. Laura Berman, ekspertka od zdrowia seksualnego, zapewnia, że ludzie w małżeństwie lub długotrwałych związkach, uprawiają seks częściej niż single, a ponadto jest on bardziej zróżnicowany.[1] Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że seks ze stałym partnerem/partnerką, który będzie z Tobą przez resztę życia, jest bardziej komfortowy i relaksujący. Odwrotnie niż w przypadku jednorazowej “przygody“, po której można czuć pewien dyskomfort.

Choć czasem możesz się złapać na tym, że zarywasz noce na oglądaniu swojego ulubionego serialu zamiast pełnym pasji seksie, jednak nie musi się to stać nawykiem. Małżeństwa nadal mogą uprawiać regularny, radosny seks zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Porady dotyczące zdrowego życia seksualnego

Podobnie jak i w każdym innym elemencie małżeństwa, jeśli chcesz, aby seks nadal zajmował czołową pozycję, trzeba nad tym popracować. Jeśli czujesz, że wasze życie seksualne zaczyna zamierać, oto kilka pomysłów na ponowne rozniecenie iskry pożądania:

Komunikacja

Libido nie jest statyczne[2], a potrzeby seksualne zmieniają się z biegiem czasu. Wiele czynników może wpływać na pożądanie, więc warto otwarcie rozmawiać z żoną/mężem na ten temat. Rozmawiajcie o tym, co lubicie w swoim życiu seksualnym i co możecie zrobić, aby było lepsze. Po prostu spytaj partnera/partnerki o jego pragnienia, co wzmocni więzi między wami i zbliży was do siebie.

Znajdź czas

Co czyni seks małżeński udanym, to doskonała znajomość ciała drugiej osoby i znajomość sposobów na dawanie mu przyjemności. Jednak życie seksualne może zejść na drugi plan – na pierwszy wysuwają się finanse, praca, dzieci. Zamiast mówić sobie, że nie macie czasu, po prostu wyznaczcie na niego termin w kalendarzu! Może nie brzmi to zbyt romantycznie, ale oczekiwanie na zaplanowane współżycie może być również ekscytujące.

Zróbcie coś nowego

Nowe rzeczy są niezbędne do uniknięcia nudy w sypialni. Próbujcie nowych pozycji, wypadajcie spontanicznie na weekendowe wyjazdy, eksperymentujcie z odgrywaniem ról lub zmieńcie rutynowe igraszki na wzajemne, delikatne masaże. Planowanie może pomóc w niektórych przypadkach, ale to mieszanie pomysłów może stworzyć dużą różnicę. Jeśli na przykład uprawiacie seks zawsze w nocy, zmieńcie to na ranek. Działajcie pod wpływem chwili i nie popadajcie w rutynę! Nowości, nawet niewielkie, utrzymają i pobudzą wzajemne zainteresowanie oraz pasję.

Dzielcie się fantazjami

Dodajcie swojemu życiu seksualnemu nowego wymiaru, dzieląc się wzajemnie fantazjami. Jeśli jesteście oboje debiutantami w świecie fantazji erotycznych, zacznijcie od małych rzeczy, aby dojść do wielkich. W ten sposób będzie łatwiej w pełni się zaspokoić. Możecie też opisać swoje fantazje na kartkach papieru, wrzucić je do pudełka i przed każdym współżyciem losować i wprowadzać w życie jedną z nich.

Nie porównujcie

Każda małżeństwo jest inne, więc nie porównujcie swojego życia seksualnego z innymi. Jedyne, co się liczy, to czy jesteście z niego zadowoleni.

I tak mit obalony – zdrowe i emocjonujące życie seksualne po ślubie nadal istnieje. Oczywiście są w nim pewne zmiany – pojawia się stres związany z potomstwem, przeprowadzkami i planami na przyszłość. Jednak długa znajomość ciała drugiej osoby daje Ci możliwość poznania jej najbardziej intymnych pragnień, przyzwyczajeń i możliwości. Jest to znacznie ciekawsze niż przelotny seks.

Wasze życie seksualne należy do Was, więc nie musi stać się obowiązkiem. Nie obawiajcie się rozmawiać o rzeczach, które mogą zmienić waszą rutynę

Więcej porady i pomysłów na urozmaicenia waszego życia seksualnego znajdziesz na stronie Durex -Radość z seksu.

[1]http://www.huffingtonpost.com/2012/04/13/marriage-sex_n_1422644.html

[2]http://www.nhs.uk/conditions/loss-of-libido/Pages/Introduction.aspx#causes

Podobne wpisy