Duchowy wymiar seksu

Oczywiście wybaczymy Ci jeśli uważasz, że sex i duchowość to dwie zupełnie różne sprawy. Jednak zastanowienie się nad tym, w jaki sposób te dwie sfery mogą się ze sobą łączyć to jeden ze sposobów na satysfakcjonujące życie seksualne, zrozumienie potrzeb partnera i wytworzenie silniejszych więzi.

Nie wierzysz nam? Przyjrzyjmy się zatem naukowym dowodom. Na związek pomiędzy seksem a duchowością zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Kentucky. Ich badania wykazały, że kobiety, które w większym stopniu koncentrowały się na swojej duchowości częściej uprawiały seks niż pozostałe. Te z nich, które uprawiały jogę zwróciły uwagę na to, że odczuwają silniejsze pożądanie, a ich orgazmy stały się lepsze. Zanim jednak zapiszesz się na kurs jogi, dowiedz się, w jaki sposób seks i duchowość się przenikają i wzajemnie na siebie wpływają.

Czym jest duchowość?

Każdy może rozumieć to pojęcie na swój sposób, jednak ogólnie można powiedzieć, że duchowość wynika z potrzeby zgłębiania sensu istnienia. Może ona przybierać formę religijności lub przyjęcia innych systemów wartości nie powiązanych z żadnym wyznaniem. Modlitwa, medytacja i joga podobnie jak inne rodzaje duchowych doświadczeń pomagają zrozumieć znaczenie i cel naszego istnienia.

Historia duchowości i seksu

W historii seks i duchowość zawsze szły w parze. Tantryzm (antyczny prąd religijno- filozoficzny powiązany z hinduizmem i buddyzmem) opiera się na założeniu, że uprawiając seks jesteśmy bliżej boskości. Na korzyści płynące z seksu w kontekście duchowości zwrócili uwagę także Aborygeni i Persowie. Podobną symbolikę miały stosunki seksualne w najwcześniejszych etapach rozwoju islamu i chrześcijaństwa.
Kabała (czyli antyczna filozofia wywodząca się z judaizmu) traktuje sex jako duchowe doświadczenie, w którym męska i kobieca reprezentacja Boga łączy się w jedno. Starożytna chińska praktyka Qigong zakłada, że energia seksualna jest jednym z fundamentów szczęścia. Wszystkie wymienione kultury zakładały, że seks jest drogą do porozumienia z drugą osobą, jak również przybliżenia się do bóstw, w które wierzono.

W jaki sposób seks wzbogaca duchowość?

Kiedy uprawiamy seks, nasze ciało zmienia się podobnie jak w przypadku medytacji. Niektórzy z nas zaraz przed orgazmem znajdują się w stanie podobnym do transu. Jedną z korzyści seksu jest to, jak zmienia się nasza perspektywa i sposób w jaki reagujemy na pewne doświadczenia. Szczęście i spełnienie, których doświadczamy pozwalają nam oderwać się od szarej rzeczywistości i codziennych trosk. Zamiast tego czujemy silniejszą więź z partnerem i naturą. Jak twierdzi zajmujący się spirytualizmem filozof Deepak Chopra: „Seks jest ucieczką przed samym sobą i naszym ego. Dla wielu ludzi jest on jedynym doświadczeniem podobnym do medytacji”.

Spojrzenie na seks jako na duchowe przeżycie wpływa na sposób, w jaki go doświadczamy. To sposób na zapewnienie maksymalnej przyjemności zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi, nadając Waszej relacji nowego poczucia celu. Udany seks pozwala odpocząć od codziennego stresu i poprawia koncentrację. Pozwala także spojrzeć na otaczający Cię świat z innej perspektywy i lepiej zrozumieć pewne rzeczy. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki temu Twoja więź z partnerem staje się znacznie silniejsza.

Podobne wpisy