Seks w ciąży

Seks w ciąży jest często tematem tabu – to trochę ironia losu, biorąc pod uwagę, od czego zaczyna się ciąża. W rzeczywistości nie ma żadnych powodów, dla których ciąża miałaby oznaczać koniec życia seksualnego. Oto kilka powszechnie panujących mitów.

  1. W czasie ciąży nie można uprawiać seksu. O ile nie występują w Twoim przypadku żadne problemy zdrowotne, możesz uprawiać seks nawet do samego odejścia wód (oczywiście – jeśli chcesz). Ale koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, jeśli pojawiało się krwawienie lub występują inne uwarunkowania fizyczne sprawiające, że seks może być ryzykowny, np. słaba szyjka macicy. Lepiej wcześniej zadbać o bezpieczeństwo, niż później żałować.

  2. Seks w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. W czasie ciąży o normalnym przebiegu uprawianie seksu w żaden sposób nie zagraża dziecku – nawet w pozycji misjonarskiej. Czop śluzowy nad szyjką macicy razem z mięśniami macicy i workiem owodniowym zapewniają dziecku pełne bezpieczeństwo. Jednak podczas ciąży możesz zauważyć, że niektóre pozycje są wygodniejsze niż inne; może się też zdarzyć, że przyspieszone orgazmem tętno sprawi, że dziecko będzie bardziej ruchliwe niż zazwyczaj. Jeśli pojawi się krwawienie lub jeśli Ty lub Twój partner cierpicie na jakąkolwiek chorobę przenoszoną drogą płciową, lub istnieją inne medyczne powody do niepokoju, koniecznie najpierw porozmawiajcie ze swoim lekarzem.

  3. Seks w czasie ciąży jest bolesny. Jeśli Twoja ciąża jest zdrowa, seks w jej czasie nie powinien sprawiać bólu. Wprawdzie po orgazmie mogą wystąpić skurcze lub niektóre pozycje możesz odbierać jako mniej wygodne, ale można temu zaradzić, wybierając takie rozwiązania, aby to kobieta kontrolowała głębokość penetracji (np. w pozycji na jeźdźca) lub tak, aby penetracja nie była głęboka (np. w pozycji od tyłu).

  4. Ciąża zniechęca do seksu. Niepewność siebie wynikająca ze zmian, jakie przechodzi Twoje ciało, huśtawki hormonalne lub poranne nudności (które pomimo nazwy nie występują tylko rano), mogą zmniejszyć ochotę na seks, ale w żadnym wypadku nie jest to regułą. W czasie ciąży możesz nawet uprawiać najlepszy seks w życiu. Ciąża sprawia, że niektóre kobiety odczuwają mocniejsze podniecenie. Niektóre zauważają, że ich ciało staje się bardziej wrażliwe, inne – że ich wrażliwość jest mniejsza lub że zmienia się w czasie. Słuchaj swojego ciała, nie ulegaj presji i rób to, co wydaje Ci się słuszne. Jeśli postanowisz zrezygnować z seksu, możesz dawać przyjemność swojemu partnerowi dłonią lub ustami, to wzmocni intymny związek między Wami – i nie zapomnij, że dla obojga z Was istnieje też masturbacja.
W rzeczywistości nie ma żadnych powodów, dla których ciąża miałaby oznaczać koniec życia seksualnego.

Podobne wpisy