Pierwszy raz: Przygotowanie

Pierwszy raz może okazać się wspaniałym doświadczeniem, które zapamiętacie do końca życia. Może być zabawny, przyjemny, ekscytujący, niesamowity, czuły, a czasem łączyć wszystkie te cechy. Jednak wiele osób, szczególnie młodych, po prostu chce mieć to szybko za sobą. Chociaż pierwsszy raz jest na pewno inny (to przecież Twój pierwszy raz) nie ma powodów, dla których nie może być on tak samo przyjemny jak każdy kolejny. Aby Wam w tym pomóc, podpowiemy Wam, co możecie zrobić, aby Wasz pierwszy raz był niezapomniany.

 1. Zadajcie sobie pytanie „Czy jestem gotowy?”, „Czy jestem gotowa?”Czy czujecie, że jesteście gotowi na rozpoczęcie życia seksualnego? Dla kogo to robicie, dla siebie czy partnera? Musicie być pewni, że tę ważną decyzję podejmujecie dla siebie. Czy perspektywa zbliżenia wydaje się Wam ekscytująca czy przerażająca? Pamiętajcie, że w większości krajów określono wiek, od którego dozwolone jest uprawianie seksu (w Polsce jest to 15 lat).

 2. Porozmawiajcie o tym ze swoim partnerem
  Wzajemna komunikacja jest kwestią kluczową, choć nie zawsze łatwą. Jeśli coś Was martwi lub czegoś się obawiacie, porozmawiajcie o tym otwarcie. Do tego celu możecie wykorzystać wiadomość SMS, jeśli w ten sposób będzie to dla Was łatwiejsze. Słuchajcie partnera i szukajcie oznak jego zaangażowania.

 3. Zdobądźcie informacje
  Dzięki wizycie w ośrodku zdrowia seksualnego lub w aptece możecie upewnić się, że Wasz pierwszy raz będzie bezpieczny. Następnie możecie skupić się na tym co niesamowite. Pamiętajcie, że tylko prezerwatywy zapobiegają chorobomi nieplanowanej ciąży, dlatego są one niezbędne, aby w pełni cieszyć się pierwszym zbliżeniem. Inne form antykoncepcji należy przedyskutować z lekarzem.

 4. Poznajcie swoje ciała
  Kluczem naprawdę udanego seksu jest świadomość swoich potrzeb, tego co nas podnieca i tego, gdzie lubimy być dotykani. Najlepszym sposobem, żeby się o tym przekonać jest samodzielna eksploracja własnego ciała. Nie jest to sposób dla każdego, jednak większość osób uprawia masturbację. Masturbacja może okazać się przyjemna również w parze.

 5. Wybierzcie odpowiedni moment
  Wybierzcie bezpieczne, spokojne miejsce, gdzie nikt Wam nie przeszkodzi. Będziecie potrzebować czasu, aby poczuć się komfortowo w swoim towarzystwie. Jest to Wasze wspólne przeżycie, dlatego zadbajcie o intymny nastrój.

 6. Seks nie powinien boleć
  Jeśli jesteście podnieceni i zrelaksowani, seks powinien być bardzo przyjemnym doświadczeniem (nawet jeśli z początku trochę nowym i dziwnym). Pieśćcie się palcami lub ustami, aby wzmóc wzajemne podniecenie. Pomocny może się okazać żel nawilżający na bazie wody (czasem jest on konieczny). Słuchajcie swojego ciała, jeśli czujecie dyskomfort lub ból, wstrzymajcie pieszczoty. Może być to sygnał, że nie jesteście jeszcze gotowi, albo, że preferujecie inny rodzaj seksu.
 7. Zawstydzenie jest naturalne
  Nie wszystko może pójść gładko. Na początku możecie przerywać i zaczynać od nowa, ponieważ wasze ciała reagują w różny sposób. Możecie czuć się zawstydzeni i skrępowani - jest to naturalne pod warunkiem, że odczuwacie również przyjemność. Wszystko jest na dobrej drodze, jeśli w sytuacji intymnej potraficie się śmiać.

 8. Nie spieszcie się
  Pośpiech nie jest potrzebny. Ustalcie własne tempo i eksperymentujcie. W przeciwieństwie do tego, co można zobaczyć w mediach i filmach porno, zbliżenie nie musi przebiegać według utartego schematu i nie każdy musi lubić to samo. Skupcie się na tym, aby seks sprawiał przyjemność wam obojgu. Może to wymagać czasu, ale może dostarczyć również wiele satysfakcji.

 9. Porozmawiajcie o seksie
  Jedynym sposobem, aby wzajemnie poznać swoje potrzeby jest rozmowa. Jak rozmawiać? Podczas zbliżenia używajcie prostych słów: „Właśnie tak.”, „Zaczekaj.”, „Rób tak dalej.”, „Wolniej.”, „Mocniej.”, „Szybciej.” Słuchajcie również odgłosów przyjemności partnera. Obserwujcie reakcje swojego ciała, aby odkryć, co sprawia wam największą przyjemność.

 10. Co następuje po wszystkim
  Nie dla każdego seks oznacza to samo. Niektórzy upatrują w seksie intymności sposobu na zbliżenie dwojga ludzi do siebie. Inni postrzegają seks jako podniecającą zabawę, bez większego zaangażowania. Seks może, ale nie musi odmienić waszego związku - rozmowa może pomóc wam zrozumieć, czym seks jest dla was.

Seks może być wspaniałym przeżyciem, jednak należy go uprawiać z właściwych powodów. Kiedy czujecie się komfortowo i panuje odpowiedni nastrój, możecie doświadczyć wspaniałych przeżyć, jednak jeśli czegoś brakuje, poczekajcie na odpowiedni dla Was moment.

Podobne wpisy