Jak założyć prezerwatywę?

Dla wielu z nas założenie prezerwatywy to sprawa oczywista. Każdy kiedyś musi to zrobić po raz pierwszy, czy to zakładając ją sobie samemu, czy też partnerowi. Tak naprawdę czynność ta może sprawiać trudności, jeśli nie robimy tego na co dzień. To oczywiste, że najlepiej jest poćwiczyć zanim użyjemy prezerwatyw, aby zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy Durex zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu (najbezpieczniej jest stosować te o nazwie Extra Safe). Poniżej prezentujemy podstawowe zasady dotyczące zakładania prezerwatywy.


Cztery kroki
1) Ostrożnie otwórz opakowanie z prezerwatywami z jednej strony tak, aby ich nie rozerwać.

2) Zanim założysz prezerwatywę, sprawdź, czy znajduje się na właściwej stronie (zrolowana zewnętrzna krawędź powinna być skierowana ku górze – aby się upewnić, można ją lekko odwinąć).

3) Podczas zakładania prezerwatywy, pozbądź się powietrza z jej wnętrza, wypychając je jedną ręką od samego czubka, a drugą rozwiń ją wzdłuż członka. Uważaj, aby nie uszkodzić prezerwatywy paznokciami. Gotowe!

4) Po stosunku przytrzymaj prezerwatywę podczas wyjmowania członka. Następnie zwiąż ją i wyrzuć do kosza na śmieci.


Proste, prawda? Opakowania z prezerwatywami zawierają wskazówki, które wyjaśnią wszelkie wątpliwości. Niemniej jednak wszyscy wiemy, że zakładanie prezerwatywy nie zawsze idzie gładko, więc poniżej zamieszczamy kilka najczęściej zadawanych pytań, na które warto znać odpowiedź.

Co zrobić, jeśli prezerwatywa się rozerwie?
Jeśli prezerwatywa się rozerwie, nie wolno jej używać. Jej rolą jest ochrona, więc jeśli opakowanie jest nieszczelne, prezerwatywa nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jeśli mamy wrażenie, że w czasie stosunku prezerwatywa pękła, sprawdźmy to i w razie konieczności wymieńmy ją na nową. Jeśli masz powody do obaw, zwróć się o pomoc do farmaceuty w celu zakupienia tabletek antykoncepcyjnych po stosunku. Odwiedź klinikę chorób wenerycznych, jeśli miałaś do czynienia z nowym partnerem.

Czy można ponownie założyć tę samą prezerwatywę?
Nigdy nie należy używać tej samej prezerwatywy więcej niż raz.