Pomówmy o suchości pochwy

Suchość pochwy? Niektórzy twierdzą, że to dotyka tylko kobiet podczas menopauzy. Są jednak w dużym błędzie. Otóż suchość pochwy to powszechne zjawisko! Aż 73% kobiet doświadczyło dyskomfortu podczas seksu.* Dlaczego więc o tym nie rozmawiamy? I wreszcie – dlaczego pochwa bywa sucha?

Suchość pochwy może wystąpić u każdego, kto ma pochwę. Z tą suchością można na szczęście łatwo sobie poradzić i w każdej chwili być gotowym na dobry seks. Jeśli szukasz produktów, które pomogą Ci radzić sobie z suchością pochwy, nasza seria Durex Naturals została zaprojektowana z myślą o tym, by wesprzeć Cię w te bardziej suche dni. Wśród produktów z serii Naturals znajdziesz m.in. prezerwatywy Durex Naturals, pokryte lubrykantem na bazie wody ze składnikami w 98% pochodzenia naturalnego – idealne, by seks był gładki, bezpieczny i sprawiał Ci przyjemność.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach suchości pochwy? Ciekawi Cię, w jaki sposób produkty Durex Naturals i podobne mogą pomóc w tych naturalnych okresach przejściowej suchości? Omówimy to wszystko w naszym przewodniku po suchości pochwy.

Skąd bierze się suchość pochwy?

Przyczyn suchości pochwy może być kilka. Pamiętaj też, że suchość jest zupełnie normalna. Oto kilka najczęstszych przyczyn suchości pochwy:

  • Hormony
  • Styl życia
  • Lęk i stres
  • Leki

Hormony a suchość pochwy

Zmieniający się poziom hormonów to jedna z najczęstszych przyczyn suchości pochwy. Jakby Twoje ciało dostarczało Ci za mało wrażeń, fundując Ci co miesiąc emocjonalną karuzelę. Przez około dwie trzecie miesiąca poziom estrogenu w Twoim organizmie spada - to może mieć bezpośredni wpływ na poziom naturalnego nawilżenia i powodować uczucie zwiększonej suchości.

Zmiany hormonalne odpowiadają również za suchość, którą niektóre kobiety odczuwają w związku z ważnymi etapami życia, takimi jak ciąża, połóg, karmienie piersią i menopauza.

Styl życia a suchość pochwy

Jeśli regularnie jest Ci tam trochę sucho, rozważ lekkie zmodyfikowanie codziennych zwyczajów pielęgnacyjnych.

Substancje chemiczne zawarte w mydłach, perfumach i produktach do prania mogą zaburzać delikatną równowagę pH pochwy, co z kolei może wpływać na jej nawilżenie. Okolicę wokół pochwy (czyli srom) należy codziennie delikatnie przemywać zwykłym, nieperfumowanym mydłem.

Warto też mieć pod ręką lubrykant na bazie wody z myślą o chwilach, gdy zaczyna robić się gorąco. To pomoże chronić delikatne okolice i łagodzić dyskomfort.

Lęk i stres a suchość pochwy

Nie odkryjemy Ameryki twierdząc, że seks i stres to nienajlepsze połączenie. Bądźmy szczerzy: trudno się podniecić, kiedy odczuwamy stres. Jeśli jesteś spięta, zdenerwowana lub przygnębiona, może to działać niekorzystnie na naturalne nawilżenie Twoich najdelikatniejszych miejsc.

Postaraj się porządnie odprężyć przed seksem. Relaksacyjny masaż rozgrzewającym żelem to świetny sposób na odstresowanie, a zarazem budowanie więzi z drugą osobą. Zrzuć więc ubrania, daj sobie czas i rozluźnij się.

Suchość pochwy wywołana przez leki

W ulotkach wielu powszechnych leków wymienia się suchość pochwy jako możliwy efekt uboczny. Należą do nich niektóre leki przeciwdepresyjne i pigułki antykoncepcyjne. Dzieje się tak, ponieważ mogą one zaburzać (tak jest!) poziomy hormonów, które z kolei mają wpływ na zdolność Twojego ciała do naturalnego nawilżenia.

Nawilżane prezerwatywy to idealna opcja, która pomoże Wam obojgu przejść gładko przez wszelkie chwile suchości.

Produkty nawilżane na suchość pochwy

Jeśli masz tendencję do czucia się bardziej sucho w określonych dniach miesiąca lub Twojego cyklu, wiedz że to całkowicie normalne i nie ma się czym martwić. Używając lubrykantów, możesz szybko i łatwo pokonać suchość, a przy okazji poprawić jakość seksu. (Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź dlaczego warto używać lubrykantów).

Seria Naturals firmy Durex obejmuje szereg produktów wspomagających wygodny i przyjemny seks – niezależnie od tego, czy aktualnie odczuwasz suchość, czy nie. A może szukasz idealnego produktu, który pomoże Ci w chwilach suchości, a jednocześnie ochroni Cię przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową? Prezerwatywy Durex Naturals są pokryte lubrykantem na bazie wody wyprodukowanym ze składników w 98% pochodzenia naturalnego. Za każdym razem zapewnią Ci uczucie naturalnego nawilżenia.

Oto więc nasze wprowadzenie do tematu suchości pochwy. Jeśli masz więcej pytań na temat swojego cyklu miesiączkowego lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat seksu, odwiedź nasz blog Odkrywanie seksu. Chcesz wybrać coś dla siebie? Już teraz sprawdź naszą gamę lubrykantów.


* Freuds, Durex Naturals, UK, Opinium research, 2019

Podobne wpisy