Twój pierwszy raz – o czym warto pamiętać

Mimo wszelkich możliwych powodów, dla których coś może pójść nie tak i wszystkich niezręcznych momentów, które poprzedzają tę chwilę, dla większości osób najpiękniejszym wspomnieniem związanym z pierwszym razem jest poczucie bliskości. Jeżeli Twój pierwszy raz jest jeszcze przed Tobą, warto przemyśleć kilka spraw zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu współżycia. Dzięki temu będziesz czuć się o wiele spokojniej. Pewność co do słuszności podejmowanych przez Ciebie decyzji jest w tej kwestii bardzo ważna. Odpowiedz sobie na poniższe pytania i sprawdź, czy jesteś gotowa.

Czy czujesz się gotowa na swój pierwszy raz?

 1. Jestem pewna, że to odpowiedni moment.
 2. Moi przyjaciele uważają, że jestem gotowa.
 3. Mój partner uważa, że jestem gotowa.

Co oznacza Twoja odpowiedź? Jedyną osobą, która wie czy jesteś gotowa na pierwsze zbliżenie jesteś Ty. Jeżeli jesteś tego pewna, nie potrzebujesz opinii innych osób. Jeśli jednak szukasz wśród swoich znajomych lub u partnera potwierdzenia, że Twoja decyzja jest słuszna, może to oznaczać, że nie jest to jeszcze odpowiedni moment. Jeżeli nie jesteś pewna, szczerze porozmawiaj ze swoim partnerem i pamiętaj, że wstrzymanie się z rozpoczęciem współżycia nie jest niczym złym. Jeżeli jednak wiesz, że jesteś gotowa na pierwszy raz, zrób to.

Wyobraź sobie, że rozbierasz się przed Twoim partnerem. Jak się czujesz?

 1. Pewna siebie i zdecydowana
 2. Trochę zdenerwowana.
 3. Zawstydzona, bo martwisz się, że partner Cię wyśmieje.

Co oznacza Twoja odpowiedź? Jeśli wiesz, że poczujesz się jak najseksowniejsza kobieta na ziemi, jak tylko Twój partner zobaczy Cię nago - to świetnie! Oczywiście jest całkowicie naturalne, że możesz być lekko zdenerwowana- w końcu to dla Ciebie coś zupełnie nowego. Jeżeli jednak wiesz, że będziesz czuła się zawstydzona i spięta w obecności partnera, zastanów się, czy na pewno jesteś gotowa na swój pierwszy raz. Pamiętaj, że zaufanie i odprężenie w obecności drugiej osoby to podstawa udanego seksu.

Dlaczego chcesz przeżyć swój pierwszy raz?

 1. Chce być bliżej mojego partnera i myślę, że jesteśmy na to gotowi.
 2. Wiem, że to będzie ciekawe przeżycie.
 3. Mój partner i znajomi już przeżyli swój pierwszy raz.

Co oznacza Twoja odpowiedź? Seks jest wspaniałym doświadczeniem, które może sprawić, że Wasz związek stanie się jeszcze silniejszy. Nie martw się, jeśli Twój pierwszy raz nie będzie idealny, podobny do romantycznych scen z filmów. To zupełnie normalne i tak jak w przypadku większości rzeczy, praktyka czyni mistrza. Teraz będzie już tylko lepiej. Jeżeli jednak rozważasz rozpoczęcie współżycia tylko dlatego, że wszyscy znajomi mają już swój pierwszy raz za sobą, dobrze się nad tym zastanów. Zarówno oni będą Cię bardziej szanować, jak i Ty sama poczujesz się lepiej, jeśli zrobisz to gdy faktycznie będziesz gotowa.

Co jest najważniejsze przed pierwszym stosunkiem?

 1. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji.
 2. Unikanie poważnych rozmów, aby nie odstraszyć partnera.
 3. To, żeby partner powiedział Ci, że Cię kocha.

Co oznacza Twoja odpowiedź? Jeśli wybrałaś odpowiedź A to doskonale! Oznacza to, że przemyślałaś, jak skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Szczera rozmowa z partnerem na ten temat i odpowiednie przygotowanie może Was do siebie jeszcze bardziej zbliżyć. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie rozmawiać o seksie ani o wiążącej się z nim odpowiedzialności, prawdopodobnie nie jesteś jeszcze gotowa na rozpoczęcie współżycia. Najważniejsze (ważniejsze nawet niż to, żeby usłyszała te dwa magiczne słowa z ust Twojego partnera) jest to, abyś była pewna swojej decyzji.

Jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem…

 1. Wiem, że będziemy mogli o tym szczerze porozmawiać.
 2. To zależy co dokładnie pójdzie nie tak. Niektóre rzeczy najlepiej zignorować.
 3. Porozmawiam z moimi przyjaciółmi. To łatwiejsze niż rozmowa z partnerem.

Co oznacza Twoja odpowiedź? Jeśli chodzi o seks, nie wszystko zawsze wygląda tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Jeżeli tak się stanie, bardzo ważne jest, żebyś mogła porozmawiać o tym z partnerem, któremu ufasz. Dzięki temu Wasza relacja stanie się silniejsza, a wspólna praca nad tymi małymi niedociągnięciami sprawi, że Wasze życie seksualne będzie znacznie bardziej satysfakcjonujące. Jednak jeżeli perspektywa rozmowy z partnerem na temat seksu Cię zawstydza lub jeśli uważasz, że lepszym pomysłem będzie rozmowa ze znajomymi, najlepiej będzie jeśli jeszcze wstrzymasz z rozpoczęciem współżycia. Poczekaj do momentu, kiedy będziesz czuła się komfortowo rozmawiając na takie tematy z partnerem. Będzie to oznaczało, że jesteś już gotowa na pierwszy raz.

Podobne wpisy