Jak przygotować się na seks analny?

Fantazja u niektórych, przerażenie u innych – seks analny polaryzuje wszystkie lęki i tematy tabu związane z seksem. Ma on złą reputację i postrzegany jest jako „bolesny, brudny i niehigieniczny”. Jest tak kontrowersyjny, że nawet stali partnerzy starają się unikać mówienia na jego temat. Jednak tak nie powinno być. Seks służy poznawaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu tego, co partner/ka lubi. Jak wynika z brytyjskiej Ankiety Narodowej nt. Zachowań Seksualnych, opublikowanej w 2013 roku, 17% mężczyzn i 15.1% kobiet miało seks analny w okresie do roku poprzedzającego ankietę.[1]

Spektrum zachowań seksualnych jest bardzo szerokie – od fetyszu stóp po zamiłowanie do kostiumów z futra. Nie pozwól fałszywym informacjom i tematom tabu na to, aby zakłóciły rozkoszowanie się ciałem drugiej osoby. Jeżeli szukasz czegoś, co doda smaku waszemu współżyciu i masz ochotę na nowe odkrycia w łóżku, oto podstawowe informacje na temat przygotowań do seksu analnego.

Krok 1: Komunikacja jest kluczem

Być może partner/ka lubi niespodzianki, ale seks analny nie powinien być jedną z nich. Przeprowadźcie rozmowę o swoich pragnieniach i oczekiwaniach związanych z zabawami analnymi, co pozwoli na przygotowanie działań niezbędnych do podjęcia właściwych kroków do pełnej satysfakcji. Jeśli któreś z was miało w przeszłości złe doświadczenia z seksem analnym, koniecznie ustalcie, czego unikać, a co może się podobać. Nawet jeśli wydaje się wam, że wszystko zostało już powiedziane, rozmawiajcie o tym – „niegrzeczne rozmowy” pozwolą na wzajemne dodanie sobie animuszu.

Krok 2: Higiena przed seksem analnym

Jest rzeczą oczywistą, że przed rozpoczęciem seksu analnego należy odwiedzić toaletę – oczyści to miejsce, gdzie wejdzie penis, z wszystkiego, co mogłoby zepsuć przyjemność. Po załatwieniu się weź prysznic lub kąpieli, aby poczuć świeżo. Takie przygotowania mogą podziałać na twojego partnera jak gra wstępna!

Zastosowanie lewatywy lub gruszki analnej może być jednym ze sposobów na najlepsze oczyszczenie odbytnicy. Jednak nawet wtedy pozostają bakterie, które mogą wywołać infekcje. Pozostaje także sprawa zaburzenia równowagi jelitowej.[2] Z osobnego tekstu dowiesz się wszystkiego na temat jak używać lewatywy –jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub chcesz wiedzieć więcej, skonsultuj się z lekarzem.

Krok 3: Bezpieczeństwo

Tak jak przy każdym rodzaju seksu, istnieje pewne ryzyko przeniesienia chorób płciowych pomiędzy partnerami. Niestety, panuje nieprawdziwe przekonanie, że seks analny to mniejsza szansa na nabawienie się chorób wenerycznych. Wręcz przeciwnie - ryzyko rośnie tym bardziej, im węższy jest odbyt. Oznacza to, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie zabezpieczenia, jest on bardziej narażony na infekcje [3]

Choroby weneryczne, które mogą być przenoszone w trakcie seksu analnego (i waginalnego) to:

 • Chlamydia
 • Opryszczka narządów płciowych
 • HIV
 • Syfilis
 • Brodawki narządów płciowych
 • Rzeżączka

Oto co musisz wiedzieć, aby pozostać bezpiecznym podczas seksu analnego:

 • Naciąganie prezerwatywy jest nie tylko podniecającym wstępem do uprawiania seksu, ale również daje pełne bezpieczeństwo. Lateksowa bariera pomiędzy partnerami skutecznie zabezpiecza przed przenoszeniem bakterii i chorób wenerycznych w obie strony. Największą rozkosz i bezpieczeństwo zapewni Ci szeroki wybór prezerwatyw
 • Nie używajcie lubrykantów opartych na olejkach w połączeniu z lateksowymi prezerwatywami. Olejki mają efekt żrący na lateks i mogą znacznie osłabić prezerwatywę – używaj wyłącznie lubrykantów, których skład oparty jest na wodzie lub silikonie
 • Załóż nowego kondoma, gdy zmieniacie seks z analnego na waginalny. Zarówno odbyt, jak i pochwa mają swoje odmienne, wrażliwe ekosystemy, a wprowadzanie do nich obcych bakterii powoduje infekcje.

Krok 4: Nawilżenie

Odbyt nie nawilża się samoczynnie, co oznacza, że musisz zaaplikować żel nawilżający zanim zaczniecie. Sprawdź nasz wybór środków nawilżających, aby znaleźć najlepszy na gorącą noc.

Krok 5: Nie zapomnij o grze wstępnej

W powszechnej opinii „seks analny” oznacza rozpoczęcie od razu od pełnej penetracji, co jest - zwłaszcza dla kobiety - jedną z przyczyn złych doświadczeń na tym polu. Podobnie jak i przy normalnym seksie, także i tutaj gra wstępna jest niezbędna dla osiągnięcia obustronnej satysfakcji. Nigdzie nie jest powiedziane, że seks analny ma zadowolić wyłącznie mężczyznę.

Spróbuj na początek następujących rzeczy :

 • Palcówka
 • Seks-zabawki
 • Seks oralny

Porady odnośnie przyjemnego seksu analnego:

 • Pierwszą rzeczą między partnerami jest ustalenie i zrozumienie, co będzie dla nich obojga komfortowe
 • Podczas stosunku ważne jest kontrolowanie tempa – kobieta musi mieć nad tym pełną kontrolę, a jeśli znajduje się na górze – może zmieniać je wówczas, gdy czuje taką potrzebę
 • Seks gadżety, jak korki analne, relaksują mięśnie odbytu, ułatwiając jego penetrację
 • Użyj palca – delikatna penetracja palcem pozwoli wykryć punkt G znajdujący w prostacie, kilka centymetrów w głębi, na górnej ściance. Jego stymulacja może zaowocować potężnym orgazmem!

Seks analny może być przyjemnością dla obojga partnerów, dostarczając im nowych sposobów seksualnych zabaw. Jeśli już tego próbowaliście lub chcecie poszerzyć horyzonty, podejmijcie odpowiednie kroki, aby stało się to waszą słodką tajemnicą.

 

[1]http://www.nhs.uk/Livewell/STIs/Pages/Sexualactivitiesandrisk.aspx

[2]http://www.naturalremedies.org/enemas/

[3]http://www.nhs.uk/chq/Pages/3050.aspx?CategoryID=118