Pochodzenie i ewolucja prezerwatyw

Dlaczego produkuje się prezerwatywy z wypustkami i prążkami? Co takie dodatki dają Tobie i partnerce/partnerowi? Jaka jest przyszłość prezerwatyw?

Historia

Prezerwatywy tworzone były w jednolitej formie przez tysiące lat, a historia ich powstania jest dość interesująca. Pierwsze ślady tej metody antykoncepcji dla mężczyzn datowane są na rok 3 000 p.n.e.[1] Naukowcy odnaleźli malunki na ścianach francuskiej jaskini Grotte des Combarelles, które wyobrażają kobietę i mężczyznę uprawiających seks. Penis mężczyzny jest wyraźnie osłonięty[2]. Przez wieki kondomy produkowane były z różnego rodzaju materiałów, które dzisiaj w ogóle nie kojarzą się nam z takimi produktami. Te materiały to między innymi jelita zwierzęce czy len![3]

W XV wieku arystokraci w Azji zaczęli używać „prezerwatyw na żołądź”, które – jak wskazuje to sama nazwa – osłaniały tylko żołądź penisa.[4] Początkowo używano ich w charakterze narzędzia do kontroli urodzeń, ale także zabezpieczania się przeciwko chorobom wenerycznym. W Chinach używano do ich produkcji jedwabiu oraz jelit owiec, w Japonii takich materiałów jak skorupa żółwia czy zwierzęce rogi. Prezerwatywy z lnu rozprzestrzeniły się w piętnastym wieku, choć znane były już 1000 lat p.n.e.[5]

W 1839 roku Charles Goodyear wynalazł proces wulkanizacji kauczuku, ale pierwsze kondomy produkowane w ten sposób pojawiły się dopiero w 1855 r. Miały grubość porównywalną do dzisiejszej dętki rowerowej. Wynalazek Goodyear’a zrewolucjonizował świat prezerwatyw, ponieważ nie tylko dawał skuteczną ochronę przeciwko zachodzeniu w ciążę, ale również i chorobom weneryczny. Od momentu swojego pierwszego pojawienia się, prezerwatywy wykonywane tą metodą szybko rozprzestrzeniły się po całym świecie[6].

Od 1855 do 1920 produkowano je z gumy. W 1919 roku wynalazca Fredrick Killian odkrył lateksowy substytut.[7] Dziś używa się również kauczku naturalnego (poliizoprenu) dla osób mających uczulenie na lateks, dzięki czemu dosłownie każdy może zabezpieczyć się na czas stosunku.

Opcje

Prezerwatywy prążkowane, z wypustkami i z innymi teksturami to krok dalej – nie tylko zabezpieczają przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale również mają za zadanie zwiększyć poziom doznań podczas stosunku płciowego i pomóc w osiągnięciu orgazmu lub odwrotnie – opóźnić wytrysk. Prezerwatywy z linii Durex Arouser i Sensation używają różnych kombinacji wspomnianych prążków i wypustek.

Każdy jest inny, nie ma więc perfekcyjnej prezerwatywy i jej dobór to kwestia indywidualnych preferencji. Tak więc aby znaleźć najlepszą prezerwatywę dla siebie, musisz po prostu próbować różnych typów. Pamiętaj, że liczy się również w tej kwestii zdaniem Twojej partnerki.

Niektóre prezerwatywy, jak Durex Pleasuremax, mają zarówno stymulujące prążki, jak i duże wypustki dla najlepszych doznań kobiety. Kondom Durex Performax Intense nie tylko ma wypustki dla niej, ale jest również pokryty żelem nawilżającym Performa, który opóźnia wytrysk, co zwiększa szansę na równoczesne osiągnięcie orgazmu przez oboje partnerów.[8] Możesz także zdecydować się na użycie kondomów ekstra nawilżanych, nienawilżanych, lateksowych i nielateksowych – szeroki wybór daje Ci możliwość poszukiwania i znalezienia najlepszej opcji dla Was.

Nasza nielateksowa, zaawansowana technologicznie seria prezerwatyw Real Feel, jest produkowana ze specjalnego materiału RealFeel™, który daje niesamowite wrażenie „skóry na skórze”.

Inna opcja to benzokainowe prezerwatywy Extend Pleasure. Benzokaina, lokalny środek znieczulający, wynaleziona została pod koniec XIX wieku[9]. Jej działanie polega na wytłumieniu działania końcówek nerwowych penisa.[10] Pozwala ta na dłuższy stosunek przed szczytowaniem, pozwalając również partnerce na lepsze doznania seksualne.

Zbadaj, co potrzebują wasze ciała i znajdź dla nich najlepsze rozwiązanie!

Następna generacja prezerwatyw

Durex Invisible Condoms to następna generacja prezerwatyw. Są ultra cienkie, ale zapewniają równocześnie doskonałą ochronę. Gwarantują maksymalne doznania przy pełnym poczuciu bezpieczeństwa i komfortu.

Ewolucja prezerwatyw na przestrzeni tysiąca lat doprowadziła do powstania Durex Invisible Condoms[11], więc wypróbuj je w praktyce!

 

[1]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649591/

[2]http://www.factsaboutcondoms.com/pdf/Condom_Effectiveness_FINAL(JS021111).pdf

[3]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649591/

[4]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1293956/pdf/jrsocmed00099-0056.pdf

[5]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1293956/pdf/jrsocmed00099-0056.pdf

[6]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649591/

[7]http://www.sciencemuseum.org.uk/broughttolife/themes/birthanddeath/condom.aspx

[8]contains 5% benzocaine

[9]http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11895133

[10]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3199591/

[11]www.durex.ru/продукция/презервативы/близость-и-чувствительность/durex-invisible-12/