Breadcrumbs

Seks i niepełno- sprawność

Rozprawiamy się z powszechnie panującymi stereotypami

Jeśli chodzi o seks i niepełnosprawność, to opiniom wielu osób często naprawdę daleko do prawdy. To, że ktoś różni się od innych fizycznie lub umysłowo, w niczym nie ujmuje tej osobie seksualności – i udane życie seksualne z taką osobą jest zdecydowanie możliwe. Oto kilka powszechnie panujących mitów.

  1. Osoby niepełnosprawne nie są seksualne. Chociaż media rzadko mówią o seksualności osób niepełnosprawnych, tak naprawdę każdy może tak samo czuć pożądanie. I takich uczuć nie należy się obawiać: jeśli potrzebujesz pomocy, odpowiedni osobisty opiekun/pielęgniarz będzie mógł Ci pomóc.

  2. Osoby niepełnosprawne nie mogą używać akcesoriów seksualnych. Istnieją akcesoria zaprojektowane dla osób niepełnosprawnych, np. wyposażone w większe guziki, które łatwiej naciskać, dłuższe uchwyty lub piloty zdalnego sterowania.

  3. Osoby niepełnosprawne nie są seksowne. Krytyczne nastawienie społeczeństwa może utrudniać osobom niepełnosprawnym spotkanie partnera lub partnerki, ale za to Internet zapewnia teraz mnóstwo możliwości nawiązywania kontaktów z ludźmi. Jeśli kogoś zniechęca Twoja niepełnosprawność, bardziej świadczy to o tej osobie niż o Tobie: zdecydowanie nie jest to ktoś, z kim warto się spotykać.

  4. Niepełnosprawność utrudnia osiągnięcie orgazmu. Niektóre rodzaje niepełnosprawności rzeczywiście mogą ograniczyć możliwość wytrysku lub szczytowania, ale przecież istnieją różne rodzaje orgazmu. Seks tantryczny może świetnie posłużyć do eksploracji swojego seksualnego potencjału – i może być równie, jeśli nawet nie bardziej, intensywny niż tradycyjne metody. Jeśli Twoje możliwości odczuwania są ograniczone, pomóc mogą silne wibratory i elektryczne urządzenia stymulujące (akcesoria wykorzystujące do wzbudzania przyjemności elektryczne impulsy zamiast prostych wibracji).

  5. Seks z osobą niepełnosprawną nie może być spontaniczny. Chociaż niektóre rodzaje niepełnosprawności mogą ograniczać niektóre rodzaje seksu, szczera rozmowa z partnerem lub partnerką o tym, co jest i nie jest możliwe zapewni Wam większe doznania seksualne. A gra wstępna to nie tylko zabawy cielesne: erotyczne rozmowy i wspólne fantazjowanie mogą silnie podniecać – i co najlepsze, można to robić przez telefon lub online, oraz w czasie kontaktów bezpośrednich.

  6. Osoby niepełnosprawne są zbyt niewinne, aby uprawiać seks. Niektórzy uważają, że uprawianie seksu z osobą niepełnosprawną to molestowanie. Ale przecież jeśli tylko ktoś jest dojrzały umysłowo, to ma wszelkie predyspozycje do podejmowania własnych, odpowiedzialnych decyzji. Dopóki seks jest bezpieczny, rozsądny i uprawiany za zgodą, nie ma się o co martwić.


    Każda niepełnosprawność jest inna, jednak istnieją sieci wsparcia pomagające poradzić sobie z praktycznymiproblemami w życiu seksualnym wynikającymi z konkretnie posiadanej niepełnosprawności. Nie należy bać się prosić o pomoc, jeśli jest potrzebna – każdy zasługuje na szansę odczuwania seksualnej przyjemności.
Jeśli kogoś zniechęca twoja niepełnosprawność, bardziej świadczy to o tej osobie niż o tobie...