Breadcrumbs

Przejmij odpowiedzialność- antykoncepcja dla kobiet

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji pozwoli Ci w pełni kontrolować to, czy i kiedy zdecydujesz się na zajście w ciążę. W tej sferze Twojego życia bardzo ważne jest bezpieczeństwo i odpowiednia ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto znać sposoby działania najpopularniejszych metod antykoncepcji oraz ich wady i zalety. Badania wykazały, że jedynie połowa z nas uważa, że ważne jest aby być osobiście odpowiedzialnym za wybór stosowanej metody antykoncepcji. Jedna na pięć pytanych osób twierdzi nawet, że odpowiedzialność za antykoncepcję leży wyłącznie po stronie mężczyzny, który powinien mieć prezerwatywę zawsze przy sobie „tak na wszelki wypadek”. Dowiedz się, jakie masz możliwości w zakresie dostępnych metod antykoncepcji i sama wybierz najlepszą dla Ciebie opcję.

Jakie metody antykoncepcji mam do wyboru?

Lista możliwych środków antykoncepcyjnych jest naprawdę imponująca. Dzięki temu możesz wybrać metodę, która jest dla Ciebie najlepsza. Do najpopularniejszych metod należą prezerwatywy (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn) i tabletki. Istnieją też mniej popularne sposoby, takie jak implanty, które umieszcza się pod skórą. Można wyróżnić także metody, których działanie jest nieodwracalne. Warto skonsultować się z lekarzem w celu wybrania najbardziej odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania. Aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą antykoncepcji konieczne jest, abyś poznała zalety oraz potencjalne ryzyko, które niesie stosowanie każdej z metod.

Antykoncepcja dla kobiet

 

Tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy do najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Tabletki służą nam od dziesięcioleci, a ich zwolennicy podkreślają relatywnie wysoką skuteczność oraz komfort stosowania. Tabletki działają na układ hormonalny, zapobiegając uwalnianiu komórek jajowych. Ponadto tabletki utrudniają dostęp plemników do komórki jajowej. Biorąc pod uwagę fakt, że tabletki oddziałują na Twoje hormony, w przypadku ich stosowania konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże Ci wybrać najlepszy dla Ciebie produkt i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Tabletki są skutecznym sposobem zapobiegania ciąży, jednak nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Implant antykoncepcyjny

Ta metoda pojawiła się stosunkowo niedawno, a jej działanie jest zbliżone do tabletki antykoncepcyjnej. Umieszcza się go pod skórą po wewnętrznej stronie ramienia. Taki zabieg zapobiega uwalnianiu się komórek jajowych nawet przez okres trzech lat. Podobnie jak tabletki, implant nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest to jednak skuteczny sposób zapobiegania ciąży. Jego istotną przewagą nad tabletkami antykoncepcyjnymi jest to, że nie musisz pamiętać o codziennej aplikacji. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy ta metoda antykoncepcji będzie dla Ciebie odpowiednia.

Prezerwatywy dla kobiet
Prezerwatywy dla kobiet umieszcza się wewnątrz pochwy, a sposób ich działania jest podobny do tradycyjnych prezerwatyw dla mężczyzn. Są one wytwarzane z cienkiego delikatnego plastiku nazywanego poliuretanem . Kobiece prezerwatywy nie tylko skutecznie zapobiegają ciąży, ale także stanowią ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji jest Twoją indywidualną decyzją, ale warto jest poznać różne możliwości, zanim wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Ostateczną decyzję podejmij razem z partnerem.


Dlaczego osobista odpowiedzialność jest tak ważna?

W tak istotnym aspekcie Twojego życia, jakim jest bezpieczny seks niezwykle ważne jest podejmowanie świadomych decyzji. Poczucie odpowiedzialności i bezpieczeństwa pozytywnie wpływa na satysfakcjonujące życie seksualne. Pozostawianie tej decyzji partnerowi i brak szczerej rozmowy na ten temat może na dłuższą metę osłabić Wasz związek, a także Twoją pewność siebie w sferze seksualnej. Bezpieczeństwo i odpowiednie zabezpieczenie to podstawa udanego seksu, podczas którego będziesz mogła w pełni przeżywać wspaniałe chwile z Twoim partnerem.