Breadcrumbs

Antykoncepcja a zdrowie – fakty i mity

Wybór dostępnych metod antykoncepcji jest bardzo szeroki. Dlatego wybór nie zawsze jest prosty. Antykoncepcja powinna służyć dwóm ważnym celom: chronić przed nieplanowaną ciążą oraz zapobiegać zarażeniu się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Krążące na temat antykoncepcji legendy często bywają nieprawdziwe. Skutkują jednak tym, że wiele osób decyduje się podjąć ryzyko związane z uprawianiem seksu bez zabezpieczenia.

Odpowiedni wybór metody antykoncepcji jest bardzo ważny, jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne. W tym artykule przyjrzymy się najczęściej spotykanym mitom dotyczącym metod antykoncepcji oraz wadom i zaletom poszczególnych rozwiązań.

Prezerwatywy dla mężczyzn

Niektórzy rezygnują z korzystania z prezerwatyw, ponieważ nie są przekonani do ich skuteczności i boją się, że prezerwatywa może łatwo pęknąć. Jednak skuteczność prezerwatyw wynosi 98% i przy właściwym stosowaniu jest to relatywnie bezpieczna metoda antykoncepcji. Jest to także metoda, która chroni zarówno przed nieplanowaną ciążą, jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są powszechnie dostępne i łatwe w stosowaniu. Kolejny mit dotyczy tego, że zdaniem niektórych prezerwatywy osłabiają doznania związane z seksem. To stwierdzenie mogło być prawdziwe w odniesieniu do pierwszych prezerwatyw, jednak wiele zmieniło się w procesie ich produkcji na przestrzeni ostatnich lat. Ta kwestia nie stanowi już problemu. Prezerwatywy Durex Invisible są ultracienkie i zostały zaprojektowane w sposób zapewniający maksymalne doznania, jednocześnie skutecznie chroniąc przed ciążą i chorobami.

Prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywy dla kobiet charakteryzują się 95% skutecznością, jeśli są stosowane konsekwentnie i w odpowiedni sposób. Nie są one aż tak popularne jak prezerwatywy dla mężczyzn i są relatywnie droższe. Korzystanie z prezerwatyw dla kobiet nie jest skomplikowane – wygląda podobnie jak zakładanie tampona. Przyjmij wygodną pozycję i umieść prezerwatywę wewnątrz pochwy. Upewnij się, że jest dobrze założona i że się nie zwinęła. Podobnie jak męskie prezerwatywy, ta metoda ma przewagę nad innymi z tego względu, że chroni zarówno przed nieplanową ciążą, jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową.  

Kapturek antykoncepcyjny

Celem tej metody jest oddzielenie komórki jajowej od plemników. Kapturek antykoncepcyjny powinien zostać umieszczony wewnątrz pochwy przed stosunkiem, zakrywając szyjkę macicy. Przy zastosowaniu środka plemnikobójczego metoda ta zapewnia 92-96% skuteczności, jeśli chodzi o zapobieganie nieplanowanej ciąży. Istnieje powszechne przekonanie, że kapturek antykoncepcyjny może być wyjęty z pochwy zaraz po stosunku (tak jak prezerwatywa), ale nie jest to prawda. Wskazane jest, aby kapturek pozostał wewnątrz pochwy co najmniej przez 6 godzin po zakończonym stosunku. Bardzo ważne jest, aby lekarz lub pielęgniarka pokazali Ci, w jaki sposób należy prawidłowo zakładać kapturek antykoncepcyjny. U niektórych kobiet stosowanie tej metody antykoncepcji zwiększa ryzyko zapalenia pęcherza moczowego. W przypadku pojawienia się tego objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W przeciwieństwie do prezerwatyw, kapturki antykoncepcyjne nie zapewniają całkowitej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to powszechna metoda zapobiegania ciąży stosowana przez kobiety. Standardowe tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować przez 21 dni podczas 28 dni cyklu menstruacyjnego. Podczas pozostałych 7 dni kobieta miesiączkuje. Następnie rozpoczyna się kolejny cykl. Istnieją także tabletki oparte na progesteronie, które należy przyjmować każdego dnia, bez przerw.

Około 100 milionów kobiet na całym świecie zdecydowało się na tę metodę antykoncepcji. Przy odpowiednim stosowaniu, metoda ta zapewnia 99% skuteczność w kwestii ochrony przed nieplanowaną ciążą. Ponadto, w niektórych przypadkach tabletki zmniejszają krwawienie podczas okresu i redukują ból menstruacyjny. Jednak spośród wszystkich dostępnych na rynku tabletek nie wszystkie mogą być odpowiednie dla każdej kobiety. Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, Twój lekarz przeprowadzi odpowiednie testy, a także zada Ci kilka pytań, które pozwolą mu określić, czy ta metoda będzie dla Ciebie odpowiednia. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zależy od tego, czy metoda ta jest właściwie i regularnie stosowana. Wszelkie odstępstwa w tych aspektach wpływają na znaczny spadek skuteczności antykoncepcji. Istotną kwestią jest fakt, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszącymi drogą płciową, dlatego w razie potrzeby dodatkowo zastosuj prezerwatywę.

Tabletka na „dzień po”

W przeciwieństwie do opisanej powyżej standardowej tabletki antykoncepcyjnej, tabletka na „dzień po”, nazywana także antykoncepcją awaryjną jest stosowana po stosunku, jeśli inna metoda antykoncepcji nie została zastosowana lub zawiodła. Działanie tej tabletki polega na opóźnieniu owulacji i utrudnieniu zagnieżdżeniu się zarodka. Istnieje przekonanie, że aby tabletka była skuteczna, powinna zostać zażyta zaraz po zakończonym stosunku. Nie do końca tak jest. Standardowa tabletka może zostać przyjęta do 72 godzin po stosunku, podczas gdy istnieje także wersja tabletki, którą można przyjąć nawet do 120 godzin (5dni) po stosunku. Jednak im szybciej przyjmiesz tabletkę, tym większa będzie jej skuteczność.

W ciągu pierwszych 72 godzin po zakończonym stosunku bez zabezpieczenia, tabletka zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę o 89% (i o 95% jeśli zostanie przyjęta w ciągu pierwszych 24 godzin). Ogólnie ta metoda jest uważana za bezpieczną, jednak przyjmowanie tego typu tabletek może mieć krótkotrwałe efekty uboczne o umiarkowanym natężeniu, takie jak ból brzucha, ból głowy czy ogólne uczucie zmęczenia. Co więcej, zażycie tabletki tego typu może wpłynąć na termin najbliższej menstruacji. Tabletka na „dzień po” nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.  

Implant i zastrzyki antykoncepcyjne

Obie z tych metod opierają się na przyjęciu określonej dawki progesteronu. Przy właściwym stosowaniu zapewniają 99% skuteczność w kwestii ochrony przed nieplanowaną ciążą. Główną różnicą pomiędzy implantem a zastrzykiem antykoncepcyjnym jest fakt, że działanie zastrzyku utrzymuje się przez około 13 tygodni, podczas gdy w przypadku implantu okres ten wynosi do 3 lat (chociaż w razie potrzeby może on zostać usunięty wcześniej). Działanie implantów i zastrzyków antykoncepcyjnych nie będzie skuteczne, kiedy kobieta w momencie ich zastosowania jest już w ciąży. Cały zabieg powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną do tego celu osobę. Co więcej, stosowanie tego typu metod antykoncepcji może wpływać na zaburzenia menstruacji, a także wystąpienie bardziej intensywnego bólu miesiączkowego. Z tego powodu nie są to metody, które będą odpowiednie dla każdego.

Spirala wewnątrzmaciczna

Spirala jest zaliczana do długoterminowych metod antykoncepcji i zapobiega przed nieplanowaną ciążą na okres 3-5 lat. Metoda ta polega na umieszczeniu plastikowego urządzenia wewnątrz macicy i zatrzymaniu owulacji. Charakteryzuje się ona 99% skutecznością jeśli chodzi o zapobieganie ciąży. Jednak metoda ta nie jest odpowiednia dla wszystkich kobiet, na przykład nie sprawdzi się w przypadku niewyleczonej choroby przenoszonej drogą płciową. Co więcej, dla wielu kobiet perspektywa zabiegu medycznego jest zniechęcająca, jeśli chodzi o stosowanie tego rodzaju antykoncepcji. Mimo, że na początku może pojawić się ból, zazwyczaj szybko ustępuje. Wbrew powszechnym przekonaniom, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że spirala wypadnie (ma to miejsce jedynie w około 5% przypadków). Podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcji, stosowanie spirali wpływa na czas wystąpienia i intensywność krwawienia miesiączkowego. Spirala powinna być zawsze zakładana i zdejmowana przez lekarza.

Sterylizacja dla kobiet i mężczyzn

Sterylizacja jest trwałą metodą ochrony przed ciążą, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Niepowodzenie tej metody notuje się w 1 na 2000 przypadków u mężczyzn i 1 na 200 lub 1 na 500 przypadków u kobiet (w zależności od zastosowanej metody). Sterylizacja mężczyzn (nazywana także wazektomią) to prosty zabieg medyczny, z zasady wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, podczas gdy w przypadku kobiet wymagane jest całkowite znieczulenie. Decyzja o sterylizacji powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ z zasady prowadzi ona do całkowitej niepłodności w przyszłości. Istnieją pewne sposoby na odwrócenie procesu sterylizacji i przywrócenie płodności, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt, a także wiążą się z wysokimi kosztami.

Jak widzisz, istnieje wiele metod antykoncepcji. Zanim zaczniesz współżycie, bardzo ważne jest, aby dokładnie zastanowić się, która z nich sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Bez względu na to, którą metodę ostatecznie wybierzesz, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie wad i zalet każdej z nich.