Jak uprawiać bezpieczny seks

Seks jest fajny, prawda? Jest ekscytujący, przyjemny i pomaga nam się zbliżyć.

 

Oczywiście, jeśli chodzi o seks to wszyscy wiemy, że jest coś ważnego o czym należy pamiętać- bezpieczeństwo. Zachowanie bezpieczeństwa jest koniecznością, bez względu na to jak bardzo dasz ponieść się chwili gdy jesteś z partnerem. Jak myślisz, na ile dobrze znasz tajniki ekscytujących i bezpiecznych doświadczeń seksualnych?

Pozwól nam sobie pomóc. Oto nasz przewodnik na temat bezpiecznego seksu.

Prezerwatywy

Myśląc o prezerwatywach, prawdopodobnie przychodzą Ci na myśl prezerwatywy męskie - chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ciążą. Są również najczęściej stosowane. A czy słyszałeś o prezerwatywach kobiecych? Kobiety wkładają je do pochwy przed stosunkiem seksualnym (lub ich partnerzy im w tym pomagają). Podobnie jak męski odpowiednik, tworzą barierę zapobiegającą chorobom przenoszonym drogą płciową oraz ciąży.

Do tego…

Zarówno prezerwatywy dla mężczyzn, jak i kobiet pomagają zachować ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W szczególności gdy ktoś bardzo Ci się podoba, ale nie masz pojęcia o zdrowiu seksualnym swojego partnera. Prezerwatywy męskie przyjmują różne kształtach, rozmiary i grubości, dzięki czemu możesz odkryć i znaleźć dokładnie to, co Ci odpowiada.

Pigułka antykoncepcyjna

Pigułka antykoncepcyjna to codzienna tabletka przyjmowana przez kobiety i dziewczęta na całym świecie. Zawiera ona hormony, które w zależności od rodzaju pigułki (istnieje ich wiele) zapobiegają ciąży na różne sposoby. Inne formy antykoncepcji dla kobiet, takie jak  wkładka wewnątrzmaciczna (lub cewka) i implant, stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Pigułka natomiast jest wciąż najczęściej używanym sposobem antykoncepcji dla kobiet.

Nie zapomnij…

Pigułka, w przeciwieństwie do prezerwatyw, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Czasami może nawet spowodować niepożądane i nieprzyjemne działania (1), w tym nudności, tkliwość, krwawienie między miesiączkami i zmiany nastroju. Jeśli doświadczasz którejkolwiek z tych objaw, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub lokalną kliniką zdrowia seksualnego. Pigułka jest obecnie dostępna tylko dla kobiet, choć testowana jest wersja męska. (Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: https://www.nhs.uk/conditions/contraception/male-pill/).

Zgoda

Chociaż nie jest to forma antykoncepcji, zgoda powinna znajdować się w centrum wszelkich doświadczeń seksualnych. Upewniając się, że ty i twój partner jesteście na tej samej stronie, będziecie czuć się komfortowo i zapewnicie tym samym niczym nie zmąconą gorącą atmosferę!

Miej na uwadze…

Alkohol i narkotyki mogą mieć wpływ na możliwość wyrażenia zgody - jeśli ty lub twój/a partner/ka jesteście pijani, możecie nie mieć całkowitej zdolności do wyrażenia zgody na stosunek. Zawsze lepiej jest poczekać, aż wszyscy będą w odpowiednim stanie umysłu. Za każdym razem upewnij się, że masz zgodę osoby, z którą będziesz uprawiać seks i nigdy nie rób niczego, z czym nie czułbyś, lub nie czułabyś się komfortowo. Nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż głośne „tak!”- usłyszane od osoby z którą jesteś.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych opcji antykoncepcji, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym lub lokalną kliniką zdrowia seksualnego, aby ustalić który sposób najlepiej pasuje do twojego ciała i twojego życia.

(1) NHS - Skutki uboczne żeńskiej pigułki antykoncepcyjnej https://www.nhs.uk/conditions/contraception/combined-contraceptive-pill/